Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/atlaspeyzaj.com/httpdocs/wp-content/themes/atlaspeyzaj/functions.php on line 73
Bitkisel Tasarım Öğesi : RENK – Atlas Peyzaj
Scroll to top
© 2020, Tüm hakları saklıdır.
Paylaş

Bitkisel Tasarım Öğesi : RENK


Şubat 13, 2020

Işık dalgalarının objeler tarafından emilme ve yansıma durumuna göre görsel etki ortaya koyan tasarım öğesidir. Renk ve görme olayı objelerden göze gelen ışıkla sağlanır.Bu ışık sahip olduğu dalga boyuna göre gözde Farklı renkler olarak algılanır.

Renkler arasında kırmızı, sarı ve mavi ana renklerdir. Yeşil, sarı ve mavinin; mor, mavi ve kırmızının; turuncu ise sarı ve kırmızının karışımından elde edilen ara renklerdir. Siyah, temel renklerin boya olarak karışmasından oluşurken, beyaz da temel renklerin ışık olarak karışmasından meydana gelir.

Doğada, renksiz olarak su, hava ve camdan başka obje yoktur. Bu nedenle tasarımda oynadıkları rolleri düşünecek olursak renklerin, görsel ve ruhsal etkilerini iyi bilmek gerekiyor.

Renkler insanlar üzerinde sıcak ve soğuk olacak şekilde iki Farklı etki yaratmaktadır. Sıcak renkler; kırmızı, turuncu ve sarıdır. Neşe, canlılık ve hareket duygusu uyandırır. Bu renklerdeki objeler olduğundan daha büyük ve yakın görünür. Soğuk renkler ise mavi, yeşil ve mordur. Sakinlik ve rahatlık sağlar, insana dinlendirici etki yaparlar. Bu renkteki objelerde olduğundan daha küçük ve uzak görünürler.

Evet renkler hakkında kısa bir Bilgi verdiğimize göre renklerin insanlar üzerindeki etkilerine geçebiliriz:

Kırmızı; kuvvetli, dinamik ve hareketli bir renktir. Uzun süre bu renge bakılırsa gerginlik hali oluşur. İnsana ateşi, güneşi ve kanı hatırlatır. Bu yüzden hastanelerde kırmızı, sınırlı olarak kullanılır.

Turuncu; dinamiği fazla değildir. Sıcak ve ferah bir duygu uyandırır. Uzun süre bakıldığında rahatsız eder.

Sarı; dinlendiren ve neşe, ferahlık veren bir renktir. Uzun süre bakıldığında dinlendirici etkisi vardır.

Mavi; sınırsızlığın ve sonsuzluğun simgesidir. Serinlik ve sakinlik verir. Koyu tonları fon oluşturma özelliğine sahiptir.

Yeşil; ferahlatıcı bir özelliğe sahip olan bu renk hayatı ve canlılığı temsil eder. Sağlık ve neşe kaynağı olarak insanı olumlu yönde etkiler. Doğaya olan özlemin simgesidir.

Beyaz; temizlik, saflık ve ferahlık hissi verir.

Siyah; az oranda kullanıldığında canlılık, ciddiyet, yoğun kullanımı ise endişe, karamsarlık ve korku hissi uyandırır.

Peyzaj tasarımında renk öğesini kullanırken sadece bitki rengi değil çevredeki yapıların renkleri de düşünülmelidir. Örneğin; yüzme havuzunun turkuaz rengi, bir pergola ile ahşabının mat kahverengisi ile mekanı çevreleyen bir duvarın, zemin kaplamasının rengi bitkilerle birlikte düşünülmeli ve burada bitkilerdeki mevsimsel değişmeler göz önüne alınmalıdır. Koyu yeşil yapraklı bir bitki, bakan kişiye yaklaşıyor hissi verirken, açık yeşilde ise uzaklaşıyor hissi verir.

Renk bilgisi her zaman önemlidir çünkü renk, tasarımı güçlendirir, kabullendirir ve alışılagelmiş duygusunu sağlar. Dipnot olarak şunu da belirteyim; genelde koyu renk yapraklı bitkiler açık renkli bitkilerin arkasında fon oluşturmak için kullanılır.

İlgili Yazılar