Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/atlaspeyzaj.com/httpdocs/wp-content/themes/atlaspeyzaj/functions.php on line 73
Daha Rahat Uyumanızı Sağlayan Bitkiler – Atlas Peyzaj
Scroll to top
© 2020, Tüm hakları saklıdır.
Paylaş

Daha Rahat Uyumanızı Sağlayan Bitkiler


Kasım 7, 2019

Siz de uyumakta zorluk çekenlerdenseniz aşağıda sıralayacağım bitkileri yatak odanızda bulundurmanız durumunda daha rahat bir uyku geçireceksiniz. Hem dekoratif amaçlı hem de size yararı olan bu bitkilere göz atmak istemez misiniz? O zaman hemen başlayalım sıralamaya.

Jasminum officinale L. (Yasemin) 

Biliyorsunuz ki Yasemin çok güzel kokan bir bitkidir. Güzel kokmasının yanında kaygılarınızın azalmasına, zihinsel performansınızın gelişmesine ve daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır. O yüzden mutlaka yatak odanızda bulundurmalısınız diyebilirim. Hoş duran çiçekleri de odanıza ayrı bir hava katacaktır. 

Dypsis lutescens (Areka Palmiyesi)

Kış aylarında hepimiz ısıtma sistemini kullanıyoruz. Bu ısıtma sistemleri havayı kurutuyor ve evimizdeki hava hem temizlenmiyor hem de nem oranı düşüyor. İşte bu bitki bol miktarda nemi havaya bırakıyor ve havayı temizleyerek toksinleri ve karbondioksiti yok ediyor. İşte bu yüzden özellikle kış aylarında Areka’yı evinizde bulundurabilirsiniz.

Aloe vera

Evet sıra geldi son zamanlarda ismini çok duyduğumuz bir bitkiye. Bu bitkinin ismini genellikle yaraların iyileşmesi ya da ciltlerdeki pürüzlerin giderilmesinde duymuşuzdur. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değil. Aloe vera potansiyel olarak tehlikeli formaldehit gibi kimyasalların temizlenmesine yardımcı olan en etkili bitkidir. Aynı zamanda diğer bitkilerin tam tersine bu bitki oksijenini gece yayar. Saymakla bitmeyen faydaları arasında, bağışıklığınızı olumlu etkileyen uçucu maddeleri de serbest bırakır. 

Lavandula officinalis (Lavanta)

Lavanta’yı hepimiz oda parfümü, parfüm ya da deterjan gibi ürünlerin kokusundan zaten biliyoruz peki lavanta ne işe mi yarar dersiniz? Lavantanın bulunduğu odada öncelikle çok rahat bir uyku geçirmeniz garanti ve kaygı, stres gibi hayatımızdaki olumsuz duyguları yok edici bir etsiki vardır. Ayrıca araştırmalara göre bebeklerde ağlamaları azalttığı ve bu sayede hem annenin hem de bebeğin daha iyi uyuması saptanmıştır.

Spathiphyllum wallisii (Barış Çiçeği)

Yelken çiçeği de diğer belirttiğimiz bitkiler gibi daha rahat ve huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır. Tek dikkat etmeniz gereken şey bu bitkiyi doğrudan gelen güneş ışığından uzak tutmanız çünkü güneş ışığı bitkinizin solmasına neden olabilir. Ayrıca sulama yaparken suyun tüm toprağa eşit şekilde ulaştığından emin olmanız gerekmektedir.

Chlorophytum comosum (Kurdele Çiçeği)

Bu bitki toksinleri havadan temizleyerek güzel bir uyku geçirmezi sağlar. Ayrıca odanızda oluşan bütün kokuları arındırarak 24 saat içinde bütün karbonmonoksiti emerek yok eder. 

Ficus benjamina (Benjamin)

Benjamin havadaki amonyak, benzen, toluen ve diğer zararlı yabancı maddelerin %70 den fazlasını ortadan kaldıran, bir numaralı havayı temizleyen bitkidir. Tüm bu bileşikleri işleyerek mikropların yarısını yok etme gibi bir özelliği de vardır. Bu sayede uykunuzun kalitesi artmış olacaktır. 

Sansevieria trifasciata (Paşa Kılıcı)

Bu bitki Aloe Vera gibi oksijen üretir ve geceleri havadan karbondioksit çıkarır. Solunum ve bağışıklık sistemi için iyi olan Paşa Kılıcı, baş ağrısı ve yüksek tansiyonun azalmasına da yardımcı olur ve bu sayede daha rahat bir uyku geçirebileceksiniz.

Nephrolepis exaltata (Aşk Merdiveni)

Aşk Merdiveni içinde barındırdığı flavonoidler, uçucu yağlar ve diğer maddeler sayesinde sinir sistemimizi düzenleyici bir özelliğe sahiptir ve bu sayede stres ile baş etmenizi sağlayacaktır. 

Gardenia jasminoides (Gardenya)

Gardenya’nın güzel görünmesi ve kokması dışında doğal bir yatıştırıcı etkisi vardır ve stresi azaltarak daha huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur. 

İlgili Yazılar