Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/atlaspeyzaj.com/httpdocs/wp-content/themes/atlaspeyzaj/functions.php on line 73
Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? – Atlas Peyzaj
Scroll to top
© 2020, Tüm hakları saklıdır.
Paylaş

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Kasım 7, 2019

Orkide güzel, zarif ve şık görüntüsüyle evlerimizi, iş yerlerimizi süsleyen çok güzel bir aksesuardır. Tabi her güzel şeyin bir zorluğu vardır. Orkidenin de bakımı diğer bitkilere göre biraz zordur ve vakit ayırmak gerekir. O zaman Orkide’nin bakım aşmalarına geçelim.

Orkide seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Büyük orkideleri seçmenizde fayda var çünkü bu orkideler alacağınız ortama daha iyi uyum sağlarlar.

Bütün çiçekleri açmış orkidelerden ziyade üzerinde birkaç tomurcuğu olan ve birkaçı da çiçek açmış olan orkideleri seçmeniz daha avantajlıdır. Çünkü tüm çiçekleri açmış orkideler artık dökülme evresine girmektedir.

Yapraklarına bakmanızda da fayda vardır. Eğer yapraklarında leke varsa hastalık olabilir ya da fazla güneşe maruz kalmış olabilir.

Köklerine de bakma imkanınız olursa kökler siyaha dönük ise ölü köklerdir. Onları kesinlikle almayın.

Orkide nereye yerleştirilmelidir?

Orkideler doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Aydınlık yerlere yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Eğer zamanla yaprakları koyulaşırsa bu yeterli ışık almadıklarını gösterir.

Kullanacağımız saksı nasıl olmalıdır?

Öncelikle bitkinin yaprakları ve çiçekleri gibi köklerinin de güneş ışığına ihtiyacı vardır. O yüzden saksımızın şeffaf ve drenaj deliklerinin olması gerekmektedir. Orkidemizin toprak karışımı bozulduysa ya da kökleri fazla geliştiyse, köklerinin ezilmediği büyüklükte yeni bir saksı ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca 1-2 yılda bir saksınızın orkidenize uygun olup olmağını kontrol etmekte fayda vardır.

Oda sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Orkidelerimizin bulunduğu ortamın sıcaklığı gündüzleri 23 derece, akşamları ise 18 derece olması yeterlidir. Tomurcuklanma döneminde ortamın serin olmaması gerekiyor.

Orkidelerin sulanması 

Orkidelerin kökleri her zaman nemli olmayı sevmez. Ara sıra kuru olmalarına ihtiyaçları vardır. 

Sulama yaparken şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Su ihtiyacı olup olmadığını iki yöntemle anlayabiliriz. Sizin için hangi yöntem daha kolay ise onu kullanabilirsiniz. Birincisi saksı ağırlığıdır. Eğer ki saksımızı kaldırdığımızda sulu olduğundan daha hafif ise sulanmaya ihtiyacı vardır. Saksının ağırlığını hem suladıktan sonra saksıyı kaldırarak hem de sulamadan önce kaldırarak ölçebiliriz. İkinci yöntem ise baş parmağımızı ortasına orkidenin toprağına batırmaktır. Toprak nemli ise sulanma ihtiyacı yoktur ancak kuru ise sulamamız gerekmektedir. Ben saksı ağırlığına göre sulama yapıyorum. Bu da genellikle haftada bir kere oluyor.

Sulamayı da şöyle yapıyorum. Saksıyı musluğun altına alarak yapıyorum. Saksı harcı tamamen ıslanana kadar musluğun altında tutuyorum ve ıslandıktan sonra suyun tamamen saksıdan akmasını bekliyorum. Aktıktan sonra tabağına koyuyorum eğer ki tabağı su solmuş ise onu da boşaltıyorum. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Saksının tabağında su birikirse kökler fazla sudan çürüyebilir. 

Orkide çiçeklerini döktükten sonra ne yapılmalı?

Orkidelerimizin bulunduğu ortamın sıcaklığını biraz düşürmemiz gerekmektedir. Yaklaşık olarak 16 derecenin altına çekebilirsiniz. 2-3 hafta kadar orkidelerimizi serin bir ortamda tutmamız gerekecek ve özellikle geceleri hafifçe su püskürtmek orkidelerimizde canlanma etkisi yaratacaktır. 

Çiçekler döküldükten sonra budama yapmamız gerekiyor. Ancak budama yapmak için acele etmeyin. Saplar sararıp kahveye döndüğü zaman budama yapmanız daha iyi olacaktır. Budama işlemini Eylül ve Kasım ayları arasında yapabilirsiniz. Ancak orkideler hassas bitkiler olduğu için budama öncesinde elinizi ve kullanacağınız budama makasını iyi dezenfekte etmeniz gerekiyor. Budama da kurumuş ve sararmış yapraklar ile kuru çiçek sapları gövdeye yakın yerden kesilip çıkarılmalıdır. Bu işlemi yaparken gövdeye zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Köklerde de, canlılığını yitirmiş kökleri temizlemek gerekir. Temizledikten sonra tarçın veya kömür tozu serpilerek bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar