Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/atlaspeyzaj.com/httpdocs/wp-content/themes/atlaspeyzaj/functions.php on line 73
Sukulentlerin İstekleri ve Bakımı – Atlas Peyzaj
Scroll to top
© 2020, Tüm hakları saklıdır.
Paylaş

Sukulentlerin İstekleri ve Bakımı


Ocak 8, 2020

Evet son zamanlarda trend olan sukulent diye adlandırdığımız bitkilerin ekolojik isteklerini ve bakımını bu yazım da sizlere aktaracağım. Bu yazıyı hazırlamamın sebebi çoğumuz herhangi bir sukulent türünü alıyoruz ama ona nasıl bakacağımızı ve yahut isteklerini bilmiyoruz. Bir tane almak için gittiğimiz bahçe marketinden bir sürü sukulent alıp çıkıyoruz. 

Sukulent bitkilerinin bakımı ya da istekleri türden türe değişiklik gösterir elbette ama ben size genel olarak bu bitkilerin isteklerini, bakımını ve nasıl çoğaltacağımızı anlatacağım. Eee hadi başlayalım o zaman..

Sukulent yetiştirirken dikkat edeceğimiz faktörler; ışık, sıcaklık, hava ve toprak nemidir.

Bu bitkilerin çoğu ışıklı veya yarı gölge yerleri sever. Yakıcı güneş ışığından korunmalıdırlar. Özellikle yaz aylarında pencere önlerine konulmamalıdır. Yazın bol ışıklı, yarı gölge; kışın ise aydınlık ve güneşli yerleri seçebilirsiniz. 

Sukulentlerin yazın göreceği yeterli güneş ışığı kışın çiçeklenmeyi teşvik edecektir. 

Sukulentler etli yapraklara sahiptirler ve yapraklarında su depolarlar. Bu yüzden de yüksek sıcaklıklara dayanıklıdırlar. Ancak soğuğa sıcağa olduğu kadar dayanıklı değildirler. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdırlar dedik ama özellikle yazın sukulentlerin bulunduğu ortamın ısısının 40 derecenin üstüne çıkmaması, kışın ise 15 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. 

Sukulentler orantılı nem miktarının %50-60 civarında olmasını ister. Uzun süreli nemli havaları sevmezler. 

Sukulentler iç mekan bitkileri arasında bakımları en kolay bitkiler arasındadır. Bu bitkilerde sulama işlemi yaz aylarına doğru artırılarak yapılır. Yazın sıcak günlerde sulamaya özen gösterilmeli ve hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir yer seçilmelidir. Sulama yaparken suyun toprağın her bölgesine ulaştığından emin olmamız gerekiyor. Aynı zamanda her zaman aynı ölçüde su kullanmalı ve sulama günlerimiz sabit olmalıdır. Bitkide anormal bir gelişim ya da değişim olmadığı sürece sulama tekniğimizi değiştirmemeliyiz. Bitkilerin bulundu saksıda mutlaka drenaj delikleri olmalıdır. 

Kasım ayından şubat sonuna kadar sukulentler dinlenme döneminde olacakları için su miktarı en aza indirilmelidir. Bitkinin toprağı ıslak hale gelmeyecek şekilde sulama yapılmadır. Fazla su verildiğinde topraktaki hava boşlukları su ile dolar ve bu da bitkinin köklerinin zamanla çürümesine neden olur. 

Sukulentler drenajı iyi toprakları severler. Bu yüzden saksı harcını hazırlarken kum, pomza ve perlit karışımını kullanabilirsiniz. Sukulentler, köklerinden hava almayı sevmezler o yüzden saksıyı toprakla doldururken boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

Sukulentlerin birçok çoğaltma yöntemi vardır ancak ben genellikle yapraktan çoğaltmayı tercih ediyorum çünkü bu yöntemi daha güvenilir ve kolay buluyorum. Bu yöntemi uygularken birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

  • Yaprağı ayırırken bitkiye kesinlikle zarar vermiyoruz. Bu arada illa yaprakları ayırmanıza gerek yok, bitkiden saksıya düşen yaprakları da çoğaltma da kullanabilirsiniz.
  • Yaprağı bitkinin tam bileşim noktasından ayırmanız ve yaprak parçalarının hiçbir şekilde bitkinin üzerinde kalmaması gerekiyor.

Bu işlemleri elimizle yapabiliyoruz. Yaprağı sağa-sola ya da yukarı-aşağı hareketiyle bitkiden ayırabiliriz. Çok mecbur kalmadıkça kesici alet kullanmayalım çünkü bitkimize zarar verebiliriz.

Yaprakları kopardıktan sonra 1-2 gün bekletip yaprağın ucunun kurumasını bekliyoruz. Yaprakların ucu kuruduktan sonra hafif nemlendirilmiş toprağın üzerine yaprağımızı toprağın üzerine koyuyoruz ve toprağı kurudukça nemlendiriyoruz. 2 hafta içerisinde yapraklar minik kökler vermeye başlayacaktır. Yaprakların köklenmesinden sonra sukulentlerimiz kendini göstermeye başlayacaktır. Bu yapraklar zamanla çürüyecek ve yeni sukulentlerimiz tek başına kalacaklardır.  

Son olarak şunu da belirteyim yapraktan çoğaltmayı ilkbaharda, oda sıcaklığında, doğrudan güneş almayan ama aydınlık ortamlarda yapmanızı tavsiye ederim.

NOT: Yeni aldığınız bir sukulentin mutlaka saksısını ve toprağını değiştirin. Çünkü üreticiler maliyeti düşük saksı ve toprakları kullandıkları için bitkinizin uzun süre orada olması gelişimi için iyi değildir ve zamanla bitkiniz ölebilir. 

İlgili Yazılar